VIKTIG INFORMATION: Detta är en bytesbostad. Du ska ha en relevant bostad som du kan byta med för att kunna komma i betraktning för denna bostad.
Viktig information: Denna bostad länkar till en hemsida där du ska registrera dig för att få kontaktuppgifter till bostadsägaren.
Viktig information: Denna bostad annonseras av en privatperson. Därför ska du vara extra uppmärksam på några saker. Läs mer här.
För mer bilder och info kolla:
[xxxxx] Fin och ljus 2,5a i Abrahamsberg på 59kvm. Gult tegelhus byggd 1939. mysigt och lugnt område
Ligger på andra våningen, tvättstuga längst ner i huset med lätt att få tvättid.På vägen från tunnelbanan har du mataffär, blomaffär, kiosk, Abrahamsbergs café, Abrahamsberg videobutik där du hämtar/skickar post som alltid har färskt godis. - allt man behöver.Även promenadavstånd till Brommaplan med Systembolaget och apotek.
Vacker natur i området, nära till skog, badplatser, kolonilotter, flera skolor/förskolor i området.
Lägenheten har;
-Rymligt vardagsrum med öppen spis (tyvärr inte i bruk!)
-Balkong i västerläge med 2 inglasade ingångar från vardagsrum och sovrum, med världens mysigaste utsikt över skogen där man brukar se rådjur och ekorrar i träden
-1 Stort sovrum
-1 Mindre som passar bra för barn eller inneboende (eller som matrum, kontor, vad man vill).
Finns gott om förvaringsytor i lägenheten, förråd i källaren och inbyggd garderob i hallen och båda sovrummen.
-Ligger på andra våningen av tre.
-Längst ner i huset finns tvättstuga där det är lätt att få tvättid, ofta kan man få tid samma dag.
- 7 minuters promenad nerför backen till Abrahamsbergs tunnelbana och centrum med mataffär, second hand affärer, postombud, cykelverkstad, lampaffär, skrädderi m.m.
Finns även busshållplats med regelbunden trafik precis utanför huset till Alvik eller Abrahamsberg!
Boendeparkering 300 kr/månad eller 20 kr/dygn
Friskis och Svettis ligger nära tunnelbanan och finns även ett gym för kvinnor på samma gata som vi bor på.
Bott här i mer än tio år och trivts hur bra som helst, vi satsar på att byta till en lägenhet detta året, men har inte bråttom.
Jag vill byta med en bostad med följande krav:
Minst 2:a
,
Max 8 750 kr,
Minst 55 m2,
Max 80 m2,
Max 2.5:a
Söker minst 55 kvm, och gärna 2.5a eller 3a.
Gärna med balkong och inte på bottenplan.
Vi söker främst en lika stor med lite mindre eller likvärdig hyra men det varierar beroende på område och lägenheten.
Viktigt att det inte tar för lång tid från stan. Närförorter på södra sidan är intressanta. Kristineberg, Kärrtorp, Midsommarkransen, Aspudden, Årsta, men är öppna för förslag.
Söker i dessa områden:
Stockholm
Årsta (Stockholm)
Hägersten (Stockholm)
Södermalm (Stockholm)
Kungsholmen (Stockholm)
Vasastan (Stockholm)
= Önskemål
= Krav
Hiss
Innanför tullarna
Balkong
Nyproducerad
Badkar
Nyrenoverad
Klädkammare
Handikappsanpassad
Förråd/Källare
Säkerhetsdörr
Diskmaskin
Eldstad/Kamin
Tvättmaskin
Uteplats
Torktumlare
Ej bottenplan
Parkering
Bottenplan
Etage
BRF Bildad